neurobetic igul d

נוירובטיק - לסיוע בניורופתיה סוכרתית

להפחתת תחושת כאב, צריבה, נימול

מה היא נוירופתיה סוכרתית?

נוירופתיה הינה הגדרה רחבה למספר רב של מחלות הפוגעות בעצבים ההיקפיים, שתפקידם להעביר מסרים לגוף מהמח ואליו.

סוכרת הינה הסיבה המובילה לפגיעה נוירופתית בעולם המערבי והערכה היא כי 25% מחולי הסוכרת סובלים מפגיעה עיצבית. פגיעה זו יכולה לגרום לתחלואה גבוהה בעקבות זיהומים וכיבים ברגליים היכולים להסתיים בכריתתן.

נוירופתיה סוכרתית של העצבים המוטוריים והתחושתיים המרוחקים (כפות ידיים או/ו רגליים) הינה השכיחה ביותר ומתבטאת בסימנים כגון: חוסר תחושה, נימול, עקצוצים, תחושת שריפה, רגישות למגע ועד כאב חזק. 10-18% מהמאובחנים בסוכרת, מציגים סימנים של נזק עצבי כבר בזמן האבחון.

 2 גורמי סיכון העיקריים לנוירופתיה סוכרתית הינם משך המחלה ורמות הסוכר בדם.

כיצד זה קורה?

כלי דם ועצבים (בשונה בתאים אחרים בגופינו) אינם זקוקים לאינסולין ע"מ להכניס גלוקוז לתאיהם ולכן כאשר ישנה רמה גבוהה של סוכר בדם, מצב הנקרא היפרגליקמיה, גם בתאים אלו תהיה רמה גבוהה של סוכר.

במצב של היפרגליקמיה נוצרים מספר חומרים הפוגעים בתאים:

 1. אוקסידנטים (חומרים מחמצנים), שהם פוגעים בחלבונים ובשומנים טובים בתאים. התוצאה של הפגיעה מתבטאת בכיווץ כלי הדם ולפגיעה בתא העצב.
 2. סורביטול, שנוצר מפעילות יתר של אלדוז-ראדוקלז (שהופך גלוקוז לסורביטול) מכיוון שאין מקום בפירוק התקין של הגלוקוז בתא. הוא גורם לרדיקלים חופשיים ועלייה בלחץ בתא, דבר הגורם להפרעה בחילוף חומרים בתא ולהרס שלו.
 3. הצטברות של חומרים הנקראים תוצרי גליקמיה מתקדמים, עודף הגלוקוז נקשר לחלבונים וחומצות אמינו (הבונים את התאים) וגורמים לפגיעה בכלי הדם ויכולים לגרום לדלקת.

כיצד מטפלים?

 1. השלב הראשון והחשוב ביותר הינו שמירה על איזון הסוכרת. יש לוודא כי ה HgA1c  הינו מתחת ל6.5%.
 2. יש לבצע מעקב קבוע של פעם בשנה של תפקוד תחושתי (מגע, כאב, טמפרטורה, תנועה ולחץ)
 3. צמצום הנזק העצבי
 • מעכבי אלדוז-רדוקטז-

תרופות אלו מעכבות את יצירתו של האלדוז-רדוקטז ובכך מורידות את כמות הסורביטול הנוצרת. תרופות אלו נמצאו שהן משפרות בצורה חלקית את ההולכה העצבית, אך אינן מונעות את הסימנים.

 • חומצה אלפא ליפואית (נוירובטיק)

הינה חומר אנטיאורסידנט הנמצא באופן טבעי בריכוז נמוך בגוף. לחומצה האלפא ליפואית יש מספר תפקידים: 1. משמשת נוגד חמצון חזק ולכן מנטרלת רדיקאלים חופשיים הגורמים לפגיעה בתאים. 2. כאשר נוגד חמצון מנטרל רדיקל חופשי, גם הוא הופך לרדיקל חופשי, אך לחומצה אלפא ליפואית תכונה המחזירה את עצמה שוב למצב נוגד חמצון ושומרת על איזון 3. משתתפת בתהליך יצירת האנרגיה התקין ושומרת כי לא היו כמויות גדולות של סורביטול.

כל תפקודים הללו של החומצה האלפא ליפואית מסייעים לשיפור קליטת הגלוקוז ופירוקו בחולי סוכרת, שיפור זרימת הדם לעצבים ההיקפיים והפחתה של סימנים נויירופתיים.

מחקרים הוכיחו כי נטילה יומית של 600מ"ג  חומצה אלפא ליפואית שיפרה בצורה משמעותית את מדד התסמינים הקליניים לאחר 5 שבועות ללא תופעות לוואי או נשירת חולים.

טיפול בכאב הנוירופתי מתחיל בטיפול פומי (דרך הפה):

 • משפחת נוגדי הכפיון:

אחת התוצאות של המנגנון הנוירופתי הינו סף הפעלה נמוך של העצב ולכן נוצר הכאב. שימוש בתרופות מסוג זה מעלה את סף ההפעלה. ישנן מספר תרופות בקבוצה זו כגון: ליריקה (lyrica), נוירונטין (gabapentin) וטגרטול (carbamezapin). תופעות הלוואי של קבוצה זו כוללות: חוסר יציבות, טשטוש, בצקות היקפיות, עלייה במשקל וטשטוש ראייה.

 • משפחת הנוגדי דיכאון:

מנגנון הטיפול המשוער של תרופות אלו הינו שיכוך הכאב ברמה המוחית וחיזוק הפעולה בפריפריה. לתרופות אלו יש מספר תתי קבוצות: 1. התלת-טבעתי (טרי-ציקלי), הנימצאה כיעילה בהפחתת כאב עצבי ללא קשר להפשעתה על הדיכאון. יש צורך בהדרגתיות במינון. תופעות הלוואי בקבוצה זו נכללןת: ישנוניות, יובש בפה, עצירות, סחרחורות ועוד. תרופות בקבוצה זו הינם: אלטרול(Amitriptyline),דפרקסן ((Desipramine, אנפרניל.(Chlomipramine ) 2. SMRI,(Serotonin and Norepinephrin Reuptake Inhibitor) קבוצה נוספת שנמצאה יעילה והינה יותר ממוקדת ולכן בעלת פחות תופעות לוואי. לקבוצה זו משתייכת הסימבלטה ( Duloxetine ). 3. SSRI (Selective Serotonin (Reuptake Inhibitor תת קבוצה המעלה את כמות הסרוטונין במח. הן אולי בטוחות יותר לשימוש, אך גם יעילות פחות. שייך לקבוצה זו סרוקסט/פאקסט (Paroxetine .

 • משפחת התרופות האופיאטיות:

תרופות אלו הן נגזרות של אופיום כגון: מופריום, קודאין, אוקסיקודון. האופיאטים פועלים ישירות על מערכת העצבים המרכזית.

 • ניתן לטפל בכאב גם דרך משחות או במדבקות לאזור הכואב
 • דרך נוספת עירויים תוך ורידיים או השתלת אלקטרודות בעמוד השדרה. 

כל הזכויות שמורות ל"מדיטק". למידע נוסף חייגו 1800-800-678